Pojďme pěkně po pořádku. Jde o deformitu palce nohy počínající na úrovni kloubu mezi zánártím a nártem a pokračujícím přes kloub tvořený nártní kůstkou a prvním článkem palce. Celý palec, původně v přímé linii je napružen jak luk se špičkou stočenou směrem dovnitř k ostatním prstům. Šlachy normálně zajišťující ohýbaní a napřimování palce se z dobře fungujícího kladkostroje mění v tětivu luku která každým svým tahem napomáhá dalšímu ohýbání a rozvoji deformity. Jak se luk prohýbá, jeho střed tvořený kloubem nártu a prvního článku palce se vyklání směrem ven. Na kůži se pak tvoří bolestivé otlaky a tzv. „kuří oka“. Klouby jsou zasaženy artrotickými změnami, mění se celkové postavení nohy.
Výskyt vbočeného palce je ovlivněn mnoha faktory, z nichž některé můžeme ovlivnit, jiné ne. Vrozené předpoklady, dědičnost, mobilita kloubů, struktura a pevnost tkání patří mezi ty, co neovlivníme. Spravedlivé to také není, Hallux Valgus postihuje častěji ženy než muže, svůj vliv mají hormonální změny. Vhodná, či nevhodná obuv, druh námahy (statická zátěž), neřešené plochonoží atd. To je pár drobností kterými jdeme této nepříjemnosti naproti, nebo se naopak můžeme bránit.
Speciální ponožky nebo operace. Záleží na fázi, ve které se Váš palec nachází. Pokud jde o prevenci nebo počáteční stav, kvalitní ponožky pomohou od bolesti a strukturovaným tlakem nasměrují palec do správné polohy. Když je ale nemoc již v pokročilé fázi, ponožky pomohou, aby se stav nezhoršoval, problém ale nevyřeší.
Klamavá reklama a zázrační doktoři slibující odstranění problému za pár dnů. Raději se poraďte s lékařem, raději důvěřujte ověřeným medicínským postupům.